Prezentowany tutaj kurs obejmuje wszystkie najważniejsze aspekty składni języka SQL w zakresie pisania kwerend do bazy danych. Znajdziesz tutaj zbiór artykułów i przykładów, które pozwolą Ci poznać możliwości języka SQL.
Opisuję tu najważniejsze zagadnienia i typowe przypadki użycia. Pokazuję najczęstsze błędy i pułapki z którymi możesz się spotkać w trakcie pracy z SQL’em. Materiał ten bazuje na moich doświadczeniach projektowych i szkoleniowych. W dużej mierze są to fragmenty moich szkoleń autorskich, dostosowanych do formuły tego bloga. Jako lekturę dodatkową, polecam najlepszą moim zdaniem, książkę dotyczącą SQL od podstaw – Podstawy języka T-SQL (Itzik Ben-Gan).

SQL jest prosty, opisany podstawowymi zasadami matematyki, daje zawsze jednoznaczne wyniki. W nauce chodzi o to, aby właśnie uchwycić te zasady. Dlatego nie idę na skróty. Przekazuję dokładnie to co trzeba, abyś w pełni zrozumiał mechanizmy działania tego języka. Dzięki temu, Twoje zapytania będą przewidywalne a Ty będziesz potrafił tworzyć złożone kwerendy zwracające dokładnie to czego potrzebujesz.

Istnieje wiele dialektów i implementacji SQL obecnych w różnych systemach bazodanowych a nawet technologiach Big Data. Wystarczy wspomnieć najpopularniejsze – SQL Server, Oracle, Postgre, Teradata, MySQL czy najnowsze – BigQuery czy Presto (AWS Athena). Wszystkie bazują na tym samym fundamencie logicznym. SQL jest ustandaryzowany (ANSI). Podstawowe zasady pisania zapytań są takie same dla wszystkich silników, którego go implementują. Jeśli poznasz np. T-SQL – będziesz wiedział czego szukać w innych dialektach.

Z pewnością uda Ci się opanować SQL, jeśli oprócz czytania tych materiałów, przećwiczysz samemu wszystkie prezentowane tutaj skrypty. Kurs ten oryginalnie stworzyłem w oparciu o platformę SQL Server, więc najłatwiej będzie Ci zacząć bazując na tym właśnie środowisku.

Powodzenia w nauce
Jakub Kasprzak


Wprowadzenie do SQL

Jeśli jesteś osobą stawiającą pierwsze kroki w świecie baz danych to jest miejsce od którego warto zacząć. Prezentuję tutaj zupełne podstawy relacyjnych baz danych. Trochę niezbędnej teorii, która pomoże Ci zrozumieć i odkryć potęgę SQLa. Omawiam tu najważniejsze tematy dotyczące świata i obiektów baz danych a także szybki przewodnik jak przygotować środowisko testowe do nauki.

Podstawy składni zapytań – fundament

Tutaj tak naprawdę wszystko się zaczyna. Pierwsza lekcja z tego modułu to fundament na którym zbudujesz pełną wiedzę, jak działają zapytania SQL. Jest niezbędny do pisania zapytań, których działanie będziesz dokładnie rozumiał (kolejność!). Omawiam także w detalach każdy krok funkcjonalny zapytań SQL.

Pisanie zapytań w praktyce

Ten moduł obejmuje najważniejsze i najczęściej wykorzystywane aspekty pisania zapytań. Omawiam tutaj tak istotne tematy jak pobieranie danych z wielu tabel (JOIN), łączenie zbiorów, czy praca z wartościami nieokreślonymi (NULL).

Funkcje wbudowane i analityczne, techniki zaawansowane

W tym module przyjrzymy się najważniejszym funkcjom wbudowanym, funkcjom analitycznym i technikom zaawansowanym. Pełną składnie zapytań już znasz, teraz czas na wisienkę na torcie, która sprawi, że będziesz w stanie osiągnąć jeszcze więcej!

Zdobywanie informacji o środowisku i obiektach, optymalizacja zapytań SQL

Ostatni moduł tego kursu pozwoli Ci poznać bazy danych i zapytania SQL z nieco innej perspektywy. Po pierwsze, często same informacje o tym co mamy w bazie (metadane) są kluczem do sukcesu. W jakiej tabeli znajduje się to co chemy zobaczyć? Druga część tego modułu to wstęp do optymalizacji.


Cała zawartość tego serwisu, publikacje, kursy są chronione prawami autorskimi i są własnością intelektualną twórcy / współtwórców sqlpedia.pl. Kopiowanie lub komercyjne wykorzystanie opublikowanych tu materiałów tylko za pisemną zgodą.