SELECT Explanation, Example FROM Pro.Knowledge
FacebookRSS

Kurs SQL

Pisanie zapytań w języku SQL – kurs podstawowy

Na przykładzie dialektu T-SQL, wykorzystywanego w SQL Server, dowiesz się wszystkiego na temat pisania zapytań. Jeśli pracujesz z innymi platformami niż SQL Server, to też dobrze trafiłeś. Ogólne zasady pisania kwerend są takie same dla wszystkich silników relacyjnych baz danych czyli Oracle, DB2, MySQL, PostgreSQL i innych w których zaimplementowany jest język SQL. Jeśli poznasz T-SQL, będziesz wiedział czego szukać w innych dialektach.

Znajdziesz tutaj zbiór artykułów i ćwiczeń, które pozwolą Ci poznać możliwości potężnego narzędzia do wyciągania informacji z baz danych, jakim jest język SQL. Uda się to, jeśli oprócz czytania przećwiczysz samemu wszystkie prezentowane tutaj skrypty. Dlatego koniecznie zainstaluj sobie dowolną wersję SQL Server (np. SQL Server Express do pobrania np. tutaj). Wszystkie wymagania do realizacji ćwiczeń z tego kursu, opisane są w rozdziale środowisko testowe.

Prezentowany tutaj kurs obejmuje wszystkie najważniejsze aspekty składni języka T-SQL w zakresie pisania zapytań czyli kwerend do bazy danych. Są to fragmenty naszych szkoleń autorskich, dostosowane do formuły tego bloga. Jako lekturę dodatkową, polecam najlepszą moim zdaniem, książkę dotyczącą SQL od podstaw – Podstawy języka T-SQL (Itzik Ben-Gan).

Jeśli chcesz szybko nauczyć się SQL-a – zapraszam na nasze kursy . Ofertę szkoleń komercyjnych znajdziesz w dziale szkolenia. Powodzenia !

Jakub Kasprzak
MCT_2013rgb_small2
Spis treści

 1. Wprowadzenie – trochę teorii
 2. Składnia zapytań – fundament
 3. Pisanie zapytań
 4. Rozszerzone możliwości pisania zapytań
 5. Zdobywanie informacji o danych i środowisku
 6. Podstawowe aspekty wydajnościowe

   

Cała zawartość tego serwisu, publikacje, kursy są chronione prawami autorskimi i są własnością intelektualną SQLpedia.pl. Kopiowanie lub komercyjne wykorzystanie opublikowanych tu materiałów tylko za pisemną zgodą SQLpedia.pl.

18 thoughts on “Kurs SQL

 1. Serwus.
  Super kurs! Zastanawiam się czy istnieje szansa pobrania go w formie pdf. IMO super poprawiło by to komfort pracy z świetnie przygotowanym przez Ciebie materiałem gdyby można było go łatwo wydrukować.
  Pozdrawiam i raz jeszcze dzięki za świetny materiał do nauki!

 2. Serwus,
  linki do podpunktów Stosowanie indeksów i Optymalizacja zapytań nie działąją.
  czy mógłbyś je poprawić?
  A sam kurs 1-sza klasa.

 3. Ostatni wpis w kursie był opublikowany już dawno temu. Widzę że w planach są dwa ważne tematy, czyli stosowanie indeksów i optymalizacja zapytań. Prosimy o te wpisy :)

 4. Dziękuję autorowi za inspirację i za przyczynienie się do poprawy dialogu pomiędzy działem księgowości i informatyki…
  Serdecznie pozdrawiam,
  księgowa Kasia

 5. Kurs ciekawy i wyjaśniający wiele w zrozumiały sposób. Czy była by możliwość uzyskania go w formie PDF. Wygodniej się czyta i i wykonuje polecenia mając kurs obok czy to w formie wydruku czy na tablecie lub innym urządzeniu.

 6. Kurs bardzo dobry.Gratuluje umiejętności przekazywania wiedzy.
  Mam problem z przedstawieniem tabeli. Aces robi to ale ma własne komendy “transform” niedostępne w sqlite, znalazłem jeszcze pivot ale też nie działa.Prosze o jakąś sugestie jak to ugryźć.
  Czyli nazwy kolumn są w bazie w wierszach. Musze dostać odwrotnie.

 7. Kapitalny ten kurs. Wprawdzie większość spraw tu poruszanych nie była mi obca, ale znakomicie usystematyzował moją wiedzę. Dzękuję i czekam na ciąg dalszy.

 8. A kiedy będą dwa nowe, zapowiadane wpisy, o stosowaniu indeksów i optymalizacji zapytań? Nie mogę się ich doczekać, bo to są ciekawe i praktyczne zagadnienia przy strojeniu baz danych.

  • Krzysztof :), trudno jednoznacznie powiedzieć… Niestety (albo i stety) jestem mocno zaangażowany w kilka większych projektów i brakuje mi średnio 4-5 godzin w ciągu dnia na parę naprawdę ważnych spraw… wiem że to taka marna wymówka, ale może w końcu się do tego zabiorę :) bo mam w planach nieco ożywić to miejsce.
   Ale, ale !!! ewentualnie !!! zapraszam na studia podyplomowe UAM – przetwarzanie danych gdzie w detalach omawiam te tematy :) Pozdrawiam serdecznie i zapraszam !

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Uzupełnij równanie (SPAM protection) *