Miejsce w którym jesteś, utworzyłem w 2012 roku. Jest jednym z moich projektów, w których dzielę się wiedzą o tym jak przetwarzać dane. Przez ponad 15 lat pracy, zebrałem doświadczenia i umiejętności, które teraz przekazuję Tobie.
Pracowałem dla największych na świecie instytucji finansowych, operatorów sieci komórkowych czy firm farmaceutycznych. Tworzę hurtownie, jeziora danych i złożone systemy analityczne. Jestem odpowiedzialny za projekty i zespoły budujące platformy danych. Ostatnie lata, to przede wszystkim budowa nowoczesnych architektur do przetwarzania Big Data opartych o chmurę publiczną.

Wiedza i doświadczenia które zbieramy, stają się pełne gdy potrafimy o nich opowiedzieć i przekazać je w przystępny sposób. Wierzę, że zdobywanie nowych umiejętności i dzielenie się nimi, najlepiej rozwija. Od początku mojej pracy zawodowej, ta część aktywności ma dla mnie szczególne znaczenie. Traktuję to jako dopełnienie codziennej aktywności projektowej. Przez ponad 10 lat prowadziłem szkolenia autorskie i autoryzowane (Microsoft Certified Trainer). Od 2016 współtworzę studia podyplomowe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu „Przetwarzanie danych Big Data” gdzie aktualnie prowadzę przedmiot „Przetwarzanie danych w chmurze publicznej”.

SQL to pierwsze narzędzie do przetwarzania danych, które poznałem i które wywołało we mnie efekt WOW ! Jest bez wątpienia tą umiejętnością, która dostarcza najwyższą wartość zwrotu z inwestycji jeśli chodzi o obszar analizy danych.

Nie ważne czy buduję platformę do przetwarzania danych w nowym wirtualnym banku, system do analiz ryzyka inwestycyjnego czy danych medycznych – SQL jest obecny w każdym z tych projektów. Po prostu trzeba go znać, a umiejętność pisania zapytań zmienia diametralnie jakość naszej pracy i podejmowanych decyzji.

Opublikowany tutaj Kurs podstawowy SQL (Community Edition), zawsze był jest i będzie darmowy. Traktuję go jako mój mały wkład w budowanie otwartej edukacji. Przez te wszystkie lata pracy, miałem okazję spotkać wielu wspaniałych ludzi, od których czerpałem (i czerpię) inspiracje do zgłębiania wiedzy. To czego się nauczyłem – przekazuję dalej.

Cieszę się, że mogę towarzyszyć teraz Tobie – w Twojej drodze. Dlatego nie wahaj się pytać, odkrywać tego co nieznane. Mam nadzieję, że znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania.

Jakub Kasprzak