Querying MS SQL Server 2012 70-461 – start do MCSA

Microsoft wraz z nowym produktem – SQL Server 2012 – wprowadził kolejną generację ścieżek certyfikujących. Poniżej garść moich wrażenia na gorąco, z pierwszego egzaminu (70-461) „nowej” ścieżki, który miałem przyjemność zdać. Znaczącym przystankiem na tej drodze jest tytuł MCSA (w sumie 3 egzaminy dotyczące zapytań, administracji oraz BI).

Moja aktywność w tej materii jest podyktowana tym, że zbyt długo odkładałem już aktualizację transkryptu. By móc formalnie z czystym sumieniem :), prowadzić nowe, oficjalne kursy Microsoft związane z SQL Server 2012, potrzebuję przejść tą drogę !

Muszę przyznać, że był to chyba najprostszy z egzaminów MS do których podchodziłem do tej pory. Może dlatego, że jest w zasadzie czwartym egzaminem z serii związanym mniej lub bardziej z pisaniem zapytań. Zaliczyłem ścieżki developerskie SQL Server 2000, 2005 i 2008, których zakres tematyczny w znacznym stopniu się tutaj pokrywa. 70-461 obejmował dodatkowo kilka nowych feature’ów dostępnych w 11 wersji SQL Servera, poza tym w niektórych przypadkach miałem wrażenie wszechograniającego deja vu 🙂

Oczywiście za dużo na temat samych pytań pisać nie mogę, ale fakt jest taki, że ogarnia podstawowy zakres materiału i jest dobrym startem dla osób rozpoczynających przygodę z certyfikacją Microsoft.

Myślę, że jeśli pracujesz z SQL Server 2008 i znasz dobrze T-SQL, to w zasadzie z marszu powinieneś dać sobie radę bo z nowinek (ku mojemu zdziwieniu) wprowadzonych do SQL 2012 na tym teście zbyt wiele nie ma.

Odnośnie mojego przygotowania. Ostatnie dwa tygodnie, spędziłem na zabawie i testowaniu nowych funkcjonalności T-SQL wprowadzonych w SQL Server 2012. Dodatkowo, specjalnie na tą okazję zakupiłem książkę – oficjalny Trainning Kit 70-461 – Querying Microsoft SQL Server 2012, która w bardzo usystematyzowany sposób stara się ogarnąć zakres materiału tego egzaminu.

Książka (abstrahując od ceny) jest niezła, szczególnie dla osób początkujących (w końcu Itzik Ben Gan się pod nią podpisał). Poza tym, razem z nią na dołączonym CD, dostarczany jest Trainning Kit Exam Preparation (symulacja testu) – oficjalna aplikacja do sprawdzenia swoich sił przed egzaminem.

Pomimo swojej kosmicznej ceny, spełnia swój cel – potwierdzam, że jest w stanie dobrze przygotować do tego testu. Myślę, że jest jakąś alternatywą (głównie cenową) do kursu 10774A: Querying Microsoft SQL Server 2012. Jeśli czujesz potrzebę skorzystania z dodatkowych pomocy i cena Cię nie odstraszy – polecam.

Więcej na temat samego egzaminu, zakres zagadnień, znajdziesz na oficjalnej stronie MS – egzamin 70-461 Querying SQL Server 2012.

6 Responses

 • Dla upewnienia zadam pytanie które już tu padło 🙂 Czyli nie ma zadań otwartych?

  Orientuje się ktoś może czy second shot powróci? Wprawdzie się już zapisałem na egzamin, ale przydałby się przy robieniu certyfikatu z BI.

  • Second shot napewno powróci 🙂 to tak jak z ratami 0% – przez większość czasu ta promocja obowiązuje. Jak się kończy, za chwile pojawia się nowa.

 • Witam,
  jak obecnie wygląda egzamin 70-461
  1. Ile pytań,
  2. Ile czasu
  3. Jaki jest wymagany procent poprawnych odpowiedzi,
  4. Czy są również zadania praktyczne gdzie trzeba skonstruować zapytanie?

  dziękuję za odpowiedź

  • Piotr, masz darmowego Second Shot’a, więc niczym nie ryzykujesz a dowiesz się wszystkiego na temat testu !

   • ad.2 z tego co pamiętam, czas egzaminu to 3 godziny.
   • ad.3 żeby zaliczyć test, trzeba zdobyć minimum 700/1000 punktów czyli 70% poprawnych odpowiedzi.
   • ad.1 & 4 przed przystąpieniem do testu, podpisuje się oświadczenie, że nie wynosi się pytań, szczegółów samego egzaminu. Przypuszczam, że liczba pytań, podobnie jak same pytania są losowane. MS i Prometric nie udostępniają informacji o liczbie pytań danego testu. Odnośnie zadań praktycznych to nie wyobrażam sobie podejścia do tego testu bez tej umiejętności 🙂
 • Witam,
  Również zamierzam podejść do tego egzaminu i mam kilka pytań, pewnie będą dla Ciebie bardzo proste, ale nigdy nie miałem nic wspólnego z certyfikatami MS.
  1. Czy kurs jest po polsku czy angielsku?
  2. Czy książka: Trainning Kit 70-461 – Querying Microsoft SQL Server 2012, jest lub czy pojawi się w polskiej wersji?
  3. Czy wynik egzaminu jest znany już po zakończeniu?
  4. Czy są tylko zadania praktyczne, czy też test (a, b, c)?

  Pozdrawiam,
  Michał 🙂

  • Egzamin 70-461 jest dostępny tylko w języku angielskim. Książka jak narazie również. Jest szansa, że zostanie przetłumaczona, bo egzamin ten jest jednym z najpopularniejszych (ale raczej bym na to nie czekał ;)).

   Wynik egzaminu jest znany natychmiast po zakończeniu. Egzamin jest w formie testu wyboru. Większość pytań posiada tylko jedną dobrą odpowiedź, ale są też pytania wielokrotnego wyboru. Jest to wtedy zawsze określone, że masz zaznaczyć wszystkie poprawne lub np. 3 odpowiedzi.

   Odnośnie egzaminów – do końca maja masz darmowego Second Shot’a także możesz spróbować a jeśli się nie uda, masz jeszcze jedno podejście bez żadnych dodatkowych opłat. Koszt egzaminu 100$.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.