Wbudowane funkcje skalarne SQL Server

Najczęściej używane funkcje wbudowane SQL

W tym rozdziale chciałbym przybliżyć Ci najbardziej użyteczne wbudowane funkcje skalarne. Pogrupowane są według kategorii ich zastosowania i każdej z nich poświęciłem osobny artykuł. Jest to tylko podzbiór z dostępnych funkcjonalności oferowanych w SQL Server.

Ich wybór podyktowany jest moją subiektywną oceną przydatności. Nie chcąc przytłoczyć ich liczbą, wyselekcjonowwałem najbardziej moim zdaniem praktyczne, bez których nie wyobrażam sobie pracy z danymi. Zarówno w aspekcie pisania kwerend jak i tworzenia obiektów programistycznych czy skryptów.

Jeśli chcesz poznać ich więcej – zachęcam również do lektury dokumentacji SQL Server na oficjalnych stronach MSDN lub BOL. Znajdziesz tam szczegółowy opis składni i przykłady użycia.


Zastosowanie

Wykorzystać je możesz w dowolnym miejscu kwerendy, w którym ma to sens np. w klauzuli SELECT czy tworząc warunki filtracji (w dowolnych możliwych miejscach FROM,WHERE czy HAVING).

Ich stosowanie nie ogranicza się tylko do kwerend – możesz je wywoływać w dowolnym miejscu skryptu T-SQL, np. w wyrażeniach warunkowych czy do operacji na przypisywania wartości zmiennych.

Stosuje się je również w funkcjach użytkownika, procedurach składowanych, definiowanych ograniczeniach czy wartościach domyślnych. Jednym słowem wszystkich miejscach w których wartością oczekiwaną jest wartość skalarna.

Ponadto możesz je używać w praktycznie dowolnej kombinacji, zagnieżdżając je w sobie. Przekazaując jako argument jednej funkcji, wynik działania innej.

Wybrane rodzaje skalarnych funkcji wbudowanych

SQL Server oferuje funkcje, które możemy pogrupować ze względu na typy obiektów na których działają. Poniższy zbiór artykułów, opisuje charakterystykę najbardziej przydatnych funkcji z poszczególnych kategorii. Są to funkcje związane z :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.