70-463 Implementing a Data Warehouse with SQL Server 2012 – ostatni krok do MCSA

Ostatni egzamin ze ścieżki MCSA SQL Server 2012 za mną – dziś zdałem ten odwlekany już chyba z półtora roku test. Okres wakacyjny + solidnie przepracowane ostatnie miesiące okazały się na szczęście wystarczającym bodźcem aby w końcu podejść do tematu i zamknąć ścieżkę MCSA SQL Server.
MCSA
Poniżej garść informacji na temat samego egzaminu, jak się do niego przygotować i czego spodziewać się na teście.

Przygotowanie do egzaminu 70-463

Najlepszym sposobem i okazją do nauki jest oczywiście komercyjne wdrożenie. Tak więc podczas ostatniego projektu hurtowni danych który prowadziłem, postanowiłem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i ogarnąć „po drodze”, pełen zakres materiału tego egzaminu.

Sam egzamin, odwlekałem strasznie nie tylko z powodu „braku czasu” ale także dlatego, że nie jestem do końca entuzjastą części technologii których dotyczy. Wręcz filozofii wyklikiwania pewnych rozwiązań vs pisanie własnego kodu. Data cleansing / profiling, Data Quality Services lub niektóre z zastosowań SSIS – pewnie to kwestia upodobań. W wielu scenariuszach rozwiązania oparte o T-SQL/skrypty czy CLR są mi zdecydowanie bliższe, działają lepiej i są bardziej wydajne. Choć przyznać trzeba, że pewnie czasem faktycznie prościej jest wyklikać pewne rozwiązania i skorzystać z gotowych komponentów niż pisać samemu własne procedurki. Granica jest dość rozmyta. Nie mniej jednak, aby tworzyć dobre rozwiązania z pewnością trzeba dobrze poznać różne narzędzia i nie ograniczać się tylko do SSIS lub czystego T-SQL.

Nie chciałbym się tutaj rozwodzić nad wyższością własnych, szytych na miarę rozwiązań 🙂 od tych ustandaryzowanych, gotowych i z definicji łatwych w implementacji, które z pewnością sprawdzają się w wielu typowych scenariuszach. Nie mniej jednak, przygotowując się do zdania tego egzaminu, zdecydowałem, aby w projekcie hurtowni i procesów ETL wykorzystać (przetestować) jak największą liczbę funkcjonalności, których dotyka ten egzamin (oczywiście nie wszystkie z nich wdrożyłem komercyjnie).

Utworzyłem dwa równoległe rozwiązania – pierwsze bazujące głównie na logice skryptowej, własnych procedurach składowanych. Drugie, alternatywne, realizujące te same zadania – przeładowane fajerwerkami projekty SSIS :), Data Quality Services i inne funkcjonalności, które uznałem że warto przetestować w praktyce pod kątem egzaminu. Przygotowując się do tego testu, z pewnością najwięcej czasu warto poświęcić na budowaniu procesów ETL, bazujących na SQL Server Integration Services czyli paczek i projektów SSIS. Podejście to w moim przypadku pozwoliło mi na osiągnięcie całkiem przyzwoitego wyniku 874/1000 i tym samym realizacji ścieżki MCSA.

Materiały i pomoce

Moje nieco old-schoolowe podejście do tradycyjnych pomocy naukowych, pchnęło mnie do kupna oficjalnej pozycji edukacyjnej, rekomendowanej przez MS do przygotowań do tego testu czyli – Trainning Kit 70-463. Z tymi Trainning Kitami to różnie bywa, jednak tym razem dodatkową zachętą do kupna tej książki- była magia nazwisk autorów.

70463_TrainningKit

Dejan Sarka to firma podobnie jak Itzik Ben-Gan, której nie trzeba szczególnie reklamować. Jest autorem wielu świetnych książek i publikacji. Tym razem również się nie zawiodłem – uważam, że Trainning Kit 70-463 to lektura, którą można polecić z czystym sumieniem wszystkim przygotowującym się do tego egzaminu a także początkującym developerom rozwiązań DW/SSIS.

Książka zawiera szereg scenariuszy, które po przerobieniu dają solidną podstawę do zdania tego egzaminu. Jak to na tego typu testach bywa, pytania są dość tendencyjne i warto wcześniej odpowiednio ukierunkować się, korzystając z tego typu pomocy. Nawet jeśli czujesz, że masz spore doświadczenie w tworzeniu hurtowni czy paczek SSIS, pytania testowe mogą czasem zaskoczyć. Szkoda że nie można przejrzeć po egzaminie błędnych odpowiedzi bo pomimo, że zdałem na ponad 87% nie wiem w których pytaniach popełniłem błędy.

Drugim źródłem wiedzy które można z pewnością polecić jest oficjalny kurs MS-10777. Szczególnie dla osoby początkującej w zagadnieniach DW/SSIS to szkolenie jest nieocenionym punktem wyjścia i drogą na skróty o ile tylko cena nie stanowi przeszkody (niestety są one dość drogie).

Dlaczego warto zdać te trzy egzaminy i zdobyć MCSA SQL Server ? Chociażby dlatego że jest to wspólna dla wersji 2012 i 2014 ścieżka certyfikująca, potwierdzająca szeroką wiedzę z zakresu administracji, pisania zapytań i tworzenia rozwiązań DW / ETL dla tych platform. Poza tym jest to zawsze świetna, dodatkowa motywacja do nauki nowych funkcjonalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.